HERMAN SANI SCHOLARS

2019
Jacob Heit, Newhall
Annika Patton, Aurelia
Nick Pittman, Urbandale
Delaney Underwood, Mitchellville

2018
Ryan Fedders, Sioux Center
Lucas Scherf, Grinnell
Mia Hoogeveen, Lester
Somer Sinnard, Carrol

2017
Willis Gaer, Des Moines
Anne Gradoville, Des Moines
Ryan Feauto, Carroll
Jesper Holke-Farnam, Grundy Center

2016
Charles Jahn, Sperry
Karli Kerrigan, Ankeny
Sarah Overton, Iowa City
Logan Schweinefus, Ossian

2015
Brody Boston, Dallas Center
Abegail Gerhardt, Ankeny
Cody Holck, Ankeny
Mikaela Livingood, Eagle Grove

2014
Edward Doyle, Fort Dodge
Andrew Huseman, Ankeny
Bryce Pierce, Decorah
Zach Ward, Waterloo

2013
Broc Everett, West Des Moines
Ryan Christy, Orange City
Payton Minear, Clive
Allison Rolinger, Cedar Falls

2012
Mitchell Martin, Cedar Rapids
Connor Peck, Ankeny
Sara Pettitt, Carroll
Todd Schmidt, Avoca

2011
Collin Foster, Clive
Tyler Smith, Oskaloosa
Luke Staudt, Marble Rock
Dane Worley, Cedar Rapids

2010
Ryan Horner, Waukee
Devin Leland, Huxley
Cameron Oakley, Sioux City
Andrew Peter ,Decorah

2009
Drew Brown, Urbandale
Corbin Gardner, Ottumwa
Alex Hansche, Iowa City
Kaurie Kincaid, Knoxville

2008
Joshua Manske, Algona
Michael McCunniff, Waterloo
Katlyn Pitt, Knoxville
Owen Teeling, Sumner

2007
Meghan Young, Boone
Grant Feilmann, Marshalltown
Ross McLaughlin, Cedar Rapids
Brian Wagamon, Solon

2006
Nora Seleskie, Story City
Ben Messerli, Marion
Steven Radke, Galva

2005
Katelyn Thompson, Fort Dodge
Paul Soener, Des Moines
Nicholas Miller, Marion

2004
Chad S. Hageman, Solon
Justin L. Kirchholff, Griswold
Joshua H. Krueger, Sumner

2003
Matthew J. Bream, Oxford
Kyle M. Teeling, Sumner

2002
Barry R. Pump, Clear Lake
Jeffery D. Soper, Estherville

2001
Brian deBuhr, Urbandale
Michael A. Denklau, Blue Grass
Nicholas J. Eilertson, Garner
Mikkell L. Korver, Orange City

2000
Kylie Dirks, Grundy Center
Mark R. Doobay, Ames
Nathaniel Pettitt, Carroll
Kelly Bredlow, Spencer

1999
Jami Faidley, Colfax
Marcus Jones, Centerville
Michael LaBounty, Ankeny
Brian Schultz, Spencer

1998
Trina Dirks, Grundy Center
Ryan Harkema, New Sharon
Jonathan Hietbrink, Pella
Daniel Strum, New Hampton

1997
Matt Heins, Waterloo
Neil Johnson, Urbandale
Don Kennedy, Dubuque
Cris Larimer, Oelwein

1996
Shannon Hoekstra, Pella
Steve Jermier, Cedar Falls
Kate Johnson, Marshalltown
Cory McKim, Eddyville

1995
Josiah Bilskemper, North Liberty
Ryan Cahalan, Mason City
Jordan Dirks, Grundy Center
Brian Sherriff, West Des Moines

1994
Bradley Cady, Cedar Rapids
Benjamin Pettitt, Carroll
Patrick Quernemoen, Marshalltown
Ryan Zug, Des Moines

1993
John Backman, Jr., Urbandale
Jennifer Burbaum, Huxley
Joel Etienne, Dubuque
Adam Klenske, Burlington

1992
Jeffrey Boehlert, Des Moines
Mary Jo Mueller, Alta
Kerry Niester, Clinton
Duncan Stoutner, Brooklyn

1991
Derek Duncan, Des Moines
John Ferree, Marion
Dustin Hall, Monticello

1990
Bradley Cavit
Jason Darling, Oelwein
Cynthia Miller, Mason City
Scott Wright

1989
Andrew Irvin, Shenendoah
Steve Williams, Charles City
Christopher Zug, Des Moines

1988
Tricia Schultz, Souix City
Mark Smith, Cedar Rapids

1987
Jeffrey Harty, Boone
Kevin Neill, Preston

1986
Thomas Applegate
Brian E. Stockman, Oxford

1985
Christopher Foley, Davenport
Clinton W. Korvar, Charles City
Bryan Vanderlee, Sheldon

1984
David J. Hutchinson, Mason City
Paul D. Leahy, Cedar Falls

1983
Michael L. Dunphy, Perry
T. Kurt Matthewson, Madrid

1982
Devin Reimer, Atlantic
Rob Waterhouse, Eldora

1981
David Jobusch, Council Bluffs
Mark McAndrews, Clarinda

1980
Mark Christensen, Humbolt
Bradley Hicks, Jefferson
Chris Fontanini, Des Moines

1979
Steve Moore, Ft. Dodge
James Fain, Grinnell
Scott Narveson, Charles City

1978
Ken Wagoner, Cresco
Jeff Austin, Columbus Jct.

1977
Steve Shuman, Ames
Michael Brokow, Lenox

1976
Robert Jassey, Jr., Sibley

1975
Devin Gregg, Sibley
Kurt Rencal, Sioux City
Clayton Davis, Glenwood
Edward Higgins, Fairfield

1974
Jeff Thompson, Marshalltown
Kenneth Kollsmith, Cedar Rapids
Timothy Vellinga, Orange City

1973
Michael Reese, Des Moines
Dann Narveson, Waterloo
John M. Lemon, Ankeny

1972
Steven Lee, Dubuque
Terry Tomke, Eagle Grove

1971
Jim Madsen, Dubuque
Thomas Pedersen, West Branch

1970
Jan Secory, Clear Lake
Chuck Reeves, Des Moines

1969
Doug Aunan, Atlantic
Tim Lindgren, Cedar Falls

1968
Edward Howell, Grinnell
Doug Coen, Creston
Mike Fosselman, Ottumwa

1967
Tom Lightner, Newton
Greg Price, Des Moines
John Roederer, Mt. Pleasant

1966
Ron Hildebrand, Marshalltown
Ron Olson, Cedar Rapids
Larry Miller, Sheldon
David Schurmann, Spencer

1965
Joe Caliquiri, Des Moines
Jim Caliquiri, Des Moines

1964
Don Sorenson, Sioux City

1963
John Hall, Des Moines
Bruce Fisher, Manning
Lester Holland, Lake Mills

1962
Chuck O’Connor, Perry

1961
Michael Shuey, Des Moines

1960
Michael Hall, Monticello

1959
Steve Spray, Indianola

1958
J.D. Turner, Perry

Scroll to top