Iowa Golf Hall of Fame

The Iowa Golf Hall of Fame™ is a project of the Iowa Golf Association and is made up of those individuals who had a significant impact on the game of golf in Iowa.

scroll down to get more info

HELP US INCREASE OUR PHOTO ARCHIVES!

HALL OF FAME MEMBER LIST

Joe August (1989)
John Ausen (2017)
Beth Bader (2020)
Art Bartlett (1990)
John Benda (2020)
Mike Bender (2010)
John Bermel (2014)
Jill Blackwood (2019)
Rodney Bliss, Jr. (2009)
Betsy Bro (2007)
Joe Brown (1990)
Jon Brown (2013)
Rick Brown (2017)
Dick Bruns (2009)
Charlie Burkart (2018)
Harry Burrell (1997)
William Byers (2006)
Jim Carney (2021)
Tom Chapman, Jr. (2008)
Tom Chapman, Sr. (2018)
A.E. “Ed” Cott (1991)
Larry Crawford (1997)
Marsh DeMartelaere (1990)
Larry Dennis (2014)
Warren Dickinson (1993)
Gene Elliott (2012)
Jim English (2007)
Edith Estabrooks (2013)
Jack Fleck (1990)
Sarg Fontanini (1995)
Bob Fry (1993)
Phyllis Otto Germain (1991)
Judd Gibb (2020)
Larry Gladson (2018)
Brad Gregory (2015)
Ann Griffel (2006)
Jack Hall (2010)
Jim Hasley (2010)
John Jacobs (1989)
Jerry Johnson (2021)
Zach Johnson (2016)
Ann Casey Johnstone (1990)
Lou King (1993)
Rudy Knepper (2008)
Bob Leahy (1991)
John Liechty (2009)
Ted Lockie (2012)
Lucille Mann (1995)
John Maxwell (2011)
Sean McCarty (2019)
Mike McCoy (2011)
Bert McGrane (1989)
Bob McKee (2010)
Ivan Miller (2018)
Bob Moreland (2006)
Don Narveson (1991)
Lonnie Nielsen (2010)
Corkey Nydle (1989)
Jock Olson (2007)
Jacque (Fladoos) Peters (2013)
Chad Proehl (2021)
Jim Rasley (1990)
Emil Roewert (2017)
Bill Rose (2006)
Jack Rule, Jr. (1993)
Dave Rummells (2012)
Herman Sani (1989)
Ken Schall (2012)
Curt Schnell (2015)
Brad Schuchat (2017)
Dave Sergeant (2014)
Bill Sheehan (2018)
Judy Kimball Simon (1993)
Sharon (Fladoos) Smallwood (2013)
Jeff Smith (2013)
Jerry Smith (2017)
Doug Snook (2011)
Steve Spray (2009)
Larry Stewart (2008)
Rick Tegtmeier (2019)
Betty Thye (2009)
George Turner (2007)
J.D. Turner (1995)
Steve Tyler (2010)
Dr. Ed Updegraff (2006)
Jack Webb (1997)
Norman Westfall (2014)
Barb Thomas-Whitehead (2011)
Pat Willcox (2019)

MEMBER LIST BY CLASS

Class of 1989
Joe August
John Jacobs
Bert McGrane
Corkey Nydle
Herman Sani

Class of 1990
Art Bartlett
Joe Brown
Marsh DeMartelaere
Jack Fleck
Ann Casey Johnstone
Jim Rasley

Class of 1991
A.E. “Ed” Cott
Phyllis Otto Germain
Bob Leahy
Don Narveson

Class of 1993
Warren Dickinson
Bob Fry
Lou King
Jack Rule, Jr.
Judy Kimball Simon

Class of 1995
Sarg Fontanini
Lucille Mann
J.D. Turner

Class of 1997
Harry Burrell
Larry Crawford
Jack Webb

Class of 2006
William Byers
Ann Griffel
Bob Moreland
Bill Rose
Dr. Ed Updegraff

Class of 2007
Betsy Bro
Jim English
Jock Olson
George Turner

Class of 2008
Tom Chapman, Jr.
Rudy Knepper
Larry Stewart

Class of 2009
Rodney Bliss, Jr.
Dick Bruns
John Liechty
Steve Spray
Betty Thye

Class of 2010
Mike Bender
Jack Hall
Jim Hasley
Bob Mckee
Lonnie Nielsen
Steve Tyler

Class of 2011
John Maxwell
Mike McCoy
Doug Snook
Barb Thomas-Whitehead

Class of 2012
Gene Elliott
Ted Lockie
Dave Rummells
Ken Schall

Class of 2013
Jon Brown
Edith Estabrooks
Jacque (Fladoos) Peters
Sharon (Fladoos) Smallwood
Jeff Smith

Class of 2014
John Bermel
Larry Dennis
Dave Sergeant
Norman Westfall

Class of 2015
Brad Gregory
Curt Schnell

Class of 2016
Zach Johnson

Class of 2017
John Ausen
Rick Brown
Emil Roewert
Brad Schuchat
Jerry Smith

Class of 2018
Charlie Burkart
Tom Chapman, Sr.
Larry Gladson
Ivan Miller
Bill Sheehan

Class of 2019
Jill Blackwood
Sean McCarty
Rick Tegtmeier
Pat Willcox

Class of 2020
Beth Bader
John Benda
Judd Gibb

Class of 2021
Chad Proehl
Jerry Johnson
Jim Carney

Scroll to top